Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Fanerad med bl.a. amarant, rosenträ och plommon. Beslag och listverk av mässing. Tre lådor. Skiva av röd kalksten. Bredd 131, djup 62, höjd 87 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in