Fällbord, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Fanerat med alrot. Tredelad fot av björk. Mässingskodd kant. Signerad "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR No 1374". Med Köpings hallstämpel. Diameter 45,5, höjd 71 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in