konsolbord, modell 118, Firma Svenskt Tenn, 1934.
Ben i svärtat trä, skiva i tenn, stämplat med änglamärket, Stockholm H8(1934), höjd ca 50,5 cm, bredd 57,5 cm, djup 28,5 cm.
Påbättrad färg, smärre slitage och repor.
Svenskt tenn, Firma Svenskt Tenn: Kungl. Hovleverantör : katalog, Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1931.
Formgivningsår ca 1928-30, enligt Svenskt Tenns arkiv.