"Fenix" Dux, vilfåtölj, 1960-tal.
Benställning i borstat stål, armlän och nackkudde klädda i läder, fast stoppad sits i originalcanvas, justerbar sittställning, höjd 70-94 cm, längd ca 158 cm.
Slitage och fläckar.
Produktkatalog från Bra Bohag, 1967/68, se modellen avbildad. Fenix var då en nyhet.