STOLAR, tio stycken snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Gråmålade. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Krön med snidad räfflad sköld. Fyra signerade EÖM (Erik Öhrmark, mästare i Stockholm 1777-1814). Två med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 44, höjd ca 95 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in