75
264934

NANNA och JÖRGEN DITZEL, fåtölj med fotpall, för A/S Kolds Savverk, Danmark 1950-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Halvrund, svängd form, armstöd och ben av teak, röd klädsel i ylle med lös sittdyna. Fotpall med svarvade ben av teak. Höjd 98 cm, pallens höjd 37 cm.

Senare klädsel, slitage, skadade sömmar.

Noritsugu Oda "Danish Chairs", Korinsha Press & Co 1996, sid 166.

Modellen formgiven år 1953.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

866D. Ulrica Fredrica Pasch, "Carl Ferdinand Lorentz Giers" (1755-1798).
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK