Valnötsstock infattad med silvertråd. Beslag med graverad dekor. Avskruvbara pipor med spår av damaskering. Numrerade 2 och 3. Kaliber cirka 12 mm. Pipans längd 5 cm, total längd 15 cm. Senare mässinglåda med tillbehör.
Smärre slitage och dekorbortfall. Renoverad.