Dörrpar med bakomvarande hyllplan. Svärtade ben. Bredd ca 155, djup ca 44, höjd ca 115 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skrapmärken. Flertalet större fläckar. Förslitningsskador vid lås. Det ena låset fungerar ej.