FLINTLÅSPISTOL, replik, 1900-talets andra hälft.

Valnöttsstock. Slät pipa, lås och laddstock av stål. Mässingbeslag. Märkt Tower, GR och Japan E98. Kaliber cirka 17 mm. Pipans längd 22 cm, total längd 40 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
150 EUR