Inläggningar av olika stensorter, bland annat Agate, Portasanta (röda kanterna runt agaten), Broccatello di Spagna, Alabastro di Napoli, Giallo di Siena (gul), Bloodstone/Green jasper (hörnen), Bardiglio (grå sten), Jasper (ovaler), troligen Rosso Antico, samt svart belgisk marmor. Underrede av skulpterat trä. Skivans längd 133, bredd 73, höjd 3 cm. Höjd inkl. underrede 71 cm.
Mindre stenkantbitar saknas, repor, slitage.