"Sädesfält, landskapsstudie"
Signerad G Rdberg och daterad 1891. Duk uppklistrad på pannå 30 x 39,5 cm.
Tidigare i konstnären Emil Johanson-Thors samlingar, Hven.
Därefter i Fil. dr. Axel Gauffins samlingar, Stockholm.
Konstakademien, Stockholm, "Gustaf Rydbergs-utställningen", okt 1920, kat nr 25.
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, kat nr 427, sid 78.