641
1523405

Bruno Liljefors

(Ruotsi, 1860-1939)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Mark Sjöberg
Tukholma
Mark Sjöberg
Asiantuntija taide & taidegrafiikka
+46 (0) 707 88 84 72
Bruno Liljefors
(Ruotsi, 1860-1939)

"Vatten mellan tufvor”

Estate stamp verso. Panel 22 x 28 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Artist's estate, no. 423
Actor and singer Lars Lönndahl (1928-2022)

Muut tiedot

Målad plein air. En odaterad målning av Bruno Liljefors, "Svanar bland gula näckrosor", duk. 35 x 50 cm, är troligtvis inspirerad av den aktuella oljestudien (auktion, Bukowskis, Important Spring Sale, 649, 15 juni 2023, nr. 719) (se bild).