Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

Föremål i fokus

34 föremål
Edward Hald, vas, "Fiskgraal", Orrefors 1949.
21 tim 16m
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Thommy Bremberg, "Stekt ägg".
5d 23 tim
Thommy Bremberg, "Stekt ägg".
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Alvar Aalto, vas, Iittala, Finland.
21 tim 54m
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Kaj Franck, tallrikar, 12, st, modell 5269, Notsjö.
6d
200 EUR
Utropspris
300 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

397. Barbro Nilsson, matta, "Röda rabatten", rund, flossa, diameter ca 287 cm, AB Märta Måås-Fjetterström, osignerad.
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
Aktuellt bud:
370 000 SEK