Fanerat med alm, intarsiadekor av kompassrosor. Två lådor. Hyll- och lådinredning. Lös benställning. Bredd 122, djup 52, höjd 201 cm. Nyckel finns.
Nyckel fungerar ej till lådorna. Inredningen senare, lådknoppar saknas. Senare benställning. Senare lås. Slitage. Fanerskador. Delvis maskstungen. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Blekt.