Bemålade och klädda med olika textilklädsel. genombruten rygg med spjälor. Sitthöjd 42, bredd 44, höjd 86 cm.
Senare målning och klädsel. Förstärkningar och lagningar. Färgbortfall. Två stolar där textilen i ryggbrickan är lös. Klädseln med fläckar och smärre skador.