Olle Baertling - Flag's for America Cup F445

Under 1950-talet började Olle Baertling skapa en alldeles egen stil där trianglar och diagonaler blev huvudtemat. Från geometriska grundelement byggde han upp en ny bildvärld av måttförhållanden, proportioner och syntetiska, programmerade färgklanger. Baertling föredrog artificiella färgnyanser som inte gav naturassociationer. Idag räknas han som en av Sveriges mest betydande konstnärer under 1900-talet med ett direkt igenkännbart och karaktäristiskt uttryck.

Olle Baertling var öppen för att överföra sin estetiska filosofi även i skulpturer och textilier. 1972 experimenterar han med att komponera flaggor, för att placera sina kompositioner direkt i den öppna rymden, fladdrande fritt mot himlen.

1977 skapade han i samarbete med segeltävlingen America’s Cup en konstportfölj bestående av fyra stycken flaggor i textil som kan placeras på båtar och flaggstänger. Samtliga signerades, numrerades och såldes för att bidra till Sveriges chanser i America’s Cup. Nu erbjuder Bukowskis möjligheten att införskaffa flaggor ur denna åtråvärda portfölj.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

118. Pablo Picasso, fat, fajans, "Motifs no. 45" (A.R. 465), Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1963, ed. 68/150.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
80 000

ditt bud
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK