Modern Art Online F303

I temaauktionen Modern Art Online presenteras ett kurerat urval av konstnärer verksamma under 1900-talet, där starka kompositioner och djärva uttryck dominerar. Auktionen bjuder på intressanta målningar och skulpturer av svenska och internationella konstnärer.

I auktionen är bland annat Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Lennart Rodhe, Olle Olsson-Hagalund, Torsten Renqvist, Rune Jansson, Siri Derkert, Erik Olson, Siri Rathsman, Inger Ekdahl, Isaac Grünewald och Sven X:et Erixson representerade. Internationella konstnärer som återfinns är bland annat John Chamberlain och Jean Fautrier.

Upptäck verk av svenska folkkära konstnärer som Madeleine Pyk, Yrjö Edelmann, Ragnar Person, och Bengt Lindström i denna färgsprakande och omfångsrika auktion som omfattar omkring 120 verk.

98 föremål
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

385. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Utan titel" rölakan och gobelängteknik, ca 292 x 203 cm, signerad MMF.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK