Med naturen som motiv – landskap i Skandinaviskt 1800-talsmåleri F233

Med naturen som motiv - landskap i Skandinaviskt 1800-talsmåleriNatur- och landskapsmåleriet kom att bli avgörande för den konsthistoriska utvecklingen under 1800-talet. Det var genom det franska friluftsmåleriet som synen på konst förändrades. Många konstnärer sökte sig till Frankrike under den här perioden just för att lära sig mer om denna konstform. I detta tema finns landskapsmåleri från 1850-talet och framåt presenterat och det är lätt att se hur konstnärernas motiv ändras och utvecklas.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

379. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 221,5 x 151,5 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Fair warning
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK