Design Sale Helsinki F207

233 föremål
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Alvar Aalto, vilstol, modell 43, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Rut Bryk, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Hårgarnsmatta, 1920/1930-tal. Ca 300x200 cm.
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Alvar Aalto,  matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Matti Martikka, gungstol, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
1 701 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Takkrona, Centraleuropa ca 1900-tal.
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Björn Weckström, Halsband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
2 511 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Quadrate forms", 14K guld. Lapponia 1974.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1940-tal.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Hans J Wegner, soffa,  för AP-Stolen Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Bordslampa, tillverkare Sievä 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Arnold Madsen, sannolikt, fåtölj, "Clam chair". Formgiven ca 1944.
Klubbat pris
9 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Helena Koskivaara, rya, modell för Wetterhoff. Ca 125x90 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 610 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Meret Oppenheim, bord "Traccia table", ca 1990.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 554, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 004 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Björn Weckström, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Golvlampa, modell 60588, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Fåtöljer, ett par 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 403 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Taklampa, modell ER 98/6, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
2 750 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
Taklampa, Itsu 1900-talet mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Alfred William Finch, kruka, Iris 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Klubbat pris
8 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Kaj Franck, Vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Alvar Aalto, fåtölj, "Tank", Artek 2008.
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Klubbat pris
38 751 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Andrzej Rajch, väggtextil, "Cubes II". 1989. Ca 230x200 cm.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Rut Bryk, relief, signerad Rut Bryk.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Kaj Franck, fat, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Runar Engblom, fåtölj, 1950-talets mitt.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Alvar Aalto, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris
2 610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, golvlampa, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Taklampa, modell LV3022, Valinte 1940-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1965.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa 1930-tal.
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
9 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

158. Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
48 000 SEK