ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
Sign. Litografi, 22/40, papper stolek 160x120 cm.
Tapies, Obra gráfica, Editorial Gustavo Gili, nr 866.
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.