Leonhard Lapin

Leonhard Lapin (1947–2022) var en framstående estnisk bildkonstnär och arkitekt som från och med 1960-talet blev en central figur i estnisk avantgardekonst. I sin grafiska produktion studerade Lapin relationerna mellan natur, maskiner och människor, samt kraften av tecken. Lapins produktion är baserad på tematiska serier, varav flera är representerade i denna temaauktion.
Lapin utforskade konstruktivistisk estetik i sina tidiga serier av tryck. I serien han skapade på 1980-talet placerades ikoniska symboler och geometriska mönster sparsamt på tomma bakgrunder med minimala uttryck, vilket berättar om konstnärens starka kompositionsförmåga. I slutet av decenniet möjliggjorde den nya samhällssituationen för Lapin att använda politiskt laddade symboler mer fritt i sin konst. I dessa serier av tryck kommer dragningskraften ofta fram i form av absurd humor. Från 1990-talet fördjupade sig Lapin i den suprealistiska konstinriktning han själv lanserade, som kommenterade ett konsumtionssamhälles inverkan på kulturen.

22 föremål
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

161. Josef Frank, tillskrivet, blombord på fot, mässing, sannolikt Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
Fair warning
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK