Beverloo Corneille – grafik och skulptur

Guillaume Cornelis van Beverloo föddes 1922 i belgiska Liege av nederländska föräldrar. Corneille studerade på konstakademien i Amsterdam och hans karriär tar fart 1946. Surrealismen ligger honom nära vid denna tidpunkt och 1948 blir Corneille en av medgrundarna till COBRA-gruppen. Initiativtagare var bl a bildkonstnärerna Asger Jorn och Karel Appel men även poeter skribenter ingick i gruppen som snabbt fick fler medlemmar. COBRA vill revolutionera konsten, ville söka sig bort från det dogmatiska och teoretiska och de parisiska "konstmyterna". Corneille reser under sent 40-tal till nordafrika där han inspireras av arabvärldens bild och formvärld. Han utvecklar sitt bildspråk i en egen stil - abstrakta landskap är vanligt förekommande motiv under denna tid. Under denna period var Corneille även en flitig utställare i såväl Paris som Amsterdam. Corneille fortbildar sig inom grafik och keramik samt är en flitig resenär, mycket betydelsefulla blir bland annat hans besök i Sydamerika där han tar intryck av andra bildspråk. Corneille återgår till det figurativa under 1960-talet, där påtagligt "enkla" motiv utgör stommen: kvinnan, katten, ormen och solen - och fågeln - konstnärens alter ego.

Auktionens konstverk är fina exempel från konstnärens senare period då han främst arbetade med grafik och skulptur. Här finns flera större färgetsningar och litografier, skulpturer i brons och metall samt även de välkända polykroma träskulpturerna.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

106. Birger Kaipiainen, stort praktfat, stengods, Arabia, Finland.
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
115 000 SEK