Modern Art & Design 656

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Karl Lindeberg, skål, överfångsglas, Kosta, jugend, 1910-tal, modell 107.8 000 SEK
2Fritz Blomqvist, vas, överfångsglas, Orrefors, jugend, 1915-17.17 000 SEK
3Vicke Lindstrand, vas, blästrat glas, Orrefors 1930-tal.22 000 SEK
4Edward Hald, skål, glas, slipgraal, Orrefors ca 1955.10 000 SEK
5Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1950.100 000 SEK
6Edvin Öhrström, vas, ariel, glas, Orrefors 1948, nr 556.46 000 SEK
7Edvin Öhrström, vas, "Assyrisk Prinsessa", glas, ariel, Orrefors 1965.19 000 SEK
8Ingeborg Lundin, vas, glas, "Melon", Orrefors 1950-tal.16 000 SEK
8AIngeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors efter 1957.24 000 SEK
9Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, "Ansikten", Orrefors, 1975.13 000 SEK
10Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, "Ansikten", Orrefors, 1979.24 000 SEK
11John Selbing, skulptur, "Klot över kon", glas, Orrefors ca 1954.13 000 SEK
12Eva Englund, skål, graal, glas, Orrefors 1987.7 000 SEK
13Eva Englund, vas, "Prinsessan", glas, graal, Orrefors 1988.26 000 SEK
14Eva Englund, vas, glas, graal, Muraya, Orrefors Gallery 1988.22 000 SEK
15Bertil Vallien, "Precious Cargo", unik skulptur, båt, sandgjutet glas, Kosta Boda 1987.44 000 SEK
16Bertil Vallien, unik skulptur, "Janus", sandgjutet glas, Kosta Boda.65 000 SEK
17Bertil Vallien, skulptur, "Resting head", sandgjutet glas, Kosta Boda, unik.70 000 SEK
18Bertil Vallien, unik skulptur, gjutet glas, huvud på ställ, Kosta Boda.28 000 SEK
19Ulrica Hydman-Vallien, "Hon och Han", unik skulptur, målat glas, 1992.8 000 SEK
20Emile Gallé, vas, glas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.12 000 SEK
21Emile Gallé, vägglampor, ett par, överfångsglas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början.22 000 SEK
22Daum Frères, vas, glas, "Pluvoise", Nancy, Frankrike ca 1900, Art Nouveau.32 000 SEK
23Amalric Walter, fat, pâte de verre, Nancy, Frankrike 1920-tal.5 000 SEK
24René Lalique, taklampa, formgjutet glas, "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.17 000 SEK
25Gio Ponti, vas, glas, "A Canne" Venini, Murano Italien, 1950-1960-tal, modell nr 3702.20 000 SEK
26Ludovico Diaz De Santillana, skulptur, glas, ägg, Venini, Murano, 1960-tal.5 000 SEK
27Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, glas, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.30 000 SEK
28Kaj Franck, skulptur, glas, "Ruutana", modell KF 226, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1956.14 000 SEK
29Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi, Notsjö, Finland 1961.34 000 SEK
30Oiva Toikka, skulptur, fågel, glas, "Kiikkuri", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1976-78.48 000 SEK
31Oiva Toikka, skulptur, gjutet glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland ca 1991.15 000 SEK
32Nils Emil Lundström, vas, glaserad keramik, Rörstrand, jugend, 1900-talets början.13 000 SEK
33Anders & Bess Wissler, vas, stengods, Ateljé Solklinten, Mariefred, 1915.15 000 SEK
34Anders & Bess Wissler, urna med lock, Ateljé Solklinten, Mariefred 1919.6 000 SEK
35Stig Lindberg & Wilhelm Kåge, vas, fajans, Gustavsberg 1938.16 000 SEK
36Wilhelm Kåge, burk med lock, flintgods, "Argenta", Gustavsberg 1938.15 000 SEK
37Wilhelm Kåge, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg 1938.16 000 SEK
38Wilhelm Kåge, drakvalp, "Argenta", stengods, Gustavsberg, omkring 1940.14 000 SEK
39Wilhelm Kåge, drakmamma, stengods, Gustavsberg 1939.14 000 SEK
40Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio, 1950-tal.12 000 SEK
41Wilhelm Kåge, praktvas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1950-tal.200 000 SEK
42Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1958.4 500 SEK
43Wilhelm Kåge, skulptur, drakfisk "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1953.80 000 SEK
44Wilhelm Kåge, skålfat på fötter, "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio, 1954.5 000 SEK
45Wilhelm Kåge, vas "Farsta", stengods, Gustavsbergs studio 1957.40 000 SEK
46Wilhelm Kåge, vaser, två stycken, "Cintra", benporslin, Gustavsbergs Studio, 1954.7 000 SEK
47Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1966.30 000 SEK
48Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1954.16 000 SEK
49Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1944-47.22 000 SEK
50Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1968.95 000 SEK
51Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1951.26 000 SEK
52Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976.Återrop
53Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1969.7 500 SEK
54Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1976.19 000 SEK
55Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1965.42 000 SEK
56Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1959.95 000 SEK
57Berndt Friberg, vaser, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio 1958-63.17 000 SEK
58Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1974.13 000 SEK
59Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1966.8 000 SEK
60Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1968.8 500 SEK
61Berndt Friberg, vaser, fem stycken, varav en med lock, stengods, Gustavsbergs studio 1967-70.8 500 SEK
62Berndt Friberg, miniatyrer, 17 st, stengods, Gustavsbergs studio 1970-tal.22 000 SEK
63Stig Lindberg, skulptur, liggande kvinna, chamotterat stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt.12 000 SEK
64Stig Lindberg, skulptur, "Fontän", förlaga av Fontänen i Umeå Stadshus, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.185 000 SEK
65Stig Lindberg, vaser, två stycken, sammanfogade, stengods, Gustavsbergs studio 1979.12 000 SEK
66Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1967.12 000 SEK
67Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsberg studio 1964.20 000 SEK
68Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1969.20 000 SEK
69Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1963.30 000 SEK
70Stig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1961.44 000 SEK
70AStig Lindberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1953.12 000 SEK
71Anders Bruno Liljefors, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.15 000 SEK
72Mari Simmulson, skulptur, kvinnofigur, chamotterat stengods, Gustavsbergs studio 1947.7 000 SEK
73Bengt Berglund, skulptur, stående figur, stengods, Gustavsberg 1960-tal.6 000 SEK
74Lisa Larson, skulptur, "Myran", brons, Scandia Present, ca 1978, no 362.90 000 SEK
75Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1950-tal.19 000 SEK
76Carl-Harry Stålhane, unik vas, stengods, Rörstrand 1947.6 500 SEK
77Ewald Dahlskog, vaser, två stycken, "Kulvasen", fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gefle 1930-1943.14 000 SEK
78Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo.16 000 SEK
79vas "Ymnighet V", rödbränt chamotterat lergods, egen ateljé, 1962.Återrop
80Åke Holm, skulptur, "Mose med kopparormen", stengods, Höganäs 1950-tal.20 000 SEK
81"Saul och David", skulptur, stengods, Höganäs 1960-tal.Återrop
82Åke Holm, skulptur, stengods, "Aron med staven", Höganäs 1950-60-tal.Återrop
83Hertha Hillfon, monumental skulptur, glaserad keramik, utförd i egen ateljé.60 000 SEK
84Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.42 000 SEK
85Hans Hedberg, skulptur, sjöborre, Biot, Frankrike.40 000 SEK
86Hans Hedberg, fat, fajans, Biot, Frankrike.19 000 SEK
87Hans Hedberg, skulptur, päron, fajans, Biot, Frankrike.65 000 SEK
88Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike.36 000 SEK
89Hans Hedberg, skulptur, äpple, fajans, Biot, Frankrike.42 000 SEK
90Hans Hedberg, skulptur, apelsin, fajans, Biot, Frankrike.32 000 SEK
91Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.26 000 SEK
92Tyra Lundgren, skulptur, duva, chamotterat stengods, Sverige 1900-talets mitt.9 000 SEK
93Tyra Lundgren, skulptur, fågel, chamotterat stengods, egen ateljé, 1960.26 000 SEK
94Tyra Lundgren, väggrelief, chamotterat stengods, fåglar, egen ateljé.19 000 SEK
95Hans Hedberg, askar, två stycken, Biot, Frankrike.24 000 SEK
96Hans Hedberg, burkar, 2 st samt vas, Biot, Frankrike.15 000 SEK
97Hans Hedberg, vas, fajans, Biot, Frankrike.65 000 SEK
98Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, stengods, Förslöv, på sockel av diabas.135 000 SEK