Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Stomme i mässing, dekor av mässingsblad, fem kupor vardera i gultonat överfångsglas, höjd ca 80 cm vardera.
Smärre slitage och mindre nagg. Ej funktionstestade
Modellen avbildad i; Tidskrift för ljuskultur. (1951). Stockholm: Svenska föreningen för ljuskultur.
Snarlik modeller av Edvard Hagman AB.