Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
kandelaber för tre ljus, modell "1545", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Tenn, ljushållare med tre elefanter för vardera ett ljus, stämplad med änglamärket samt D8. Längd 26,8 cm, höjd 6,5 cm.
Slitage.
Modellen formgiven 1930. Ljusstakar med denna typ av elefant gjordes i olika utföranden och med olika antal elefanter. Modellen har tidigare tillskrivits formgivaren Björn Trägårdh, men är enligt uppgifter från arkivet på Svenskt Tenn formgiven av den norska arkitekten Lidvard Hallset.