Modern Art + Design 652

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
136Wilhelm Kåge, skulptur, drake, Gustavsberg 1941.Omfattas av följerätt (d). Vänster bakben med en avbruten klo.
139Wilhelm Kåge, vas, Farsta-Spirea, Gustavsberg Studio, 1957.Sannolikt lagning vid benet.
164Stig Carlsson, "Sputnik", väggskulptur, Bromölla, 1960-tal.Stig Carlsson, Bromölla 1960-tal.
316Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.Formgiven av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1950-56, modell A 2650.
385Hans J. Wegner, fåtölj "The Web Chair" modell "JH 719", Johannes Hansen, Danmark, efter 1968.Modell "JH 719", utförd av Johannes Hansen.
510Lotte Laserstein, Flicka i fåtölj.Proveniens: Förvärvad direkt från konstnären. Bukowski auktioner, 9 mars 2010. Privat samling.
562Elsa Thoresen, "Verdenslyset".Ingen följerätt som uppgivet i den tryckta katalogen.
565Agda Holst, Kvinna med barn i vagn.Duk lagd på pappannå
578Evert Lundquist, "Ateljédörren".Duk uppfodrad på duk.
583Arthur Luiz Piza, "222".Korrekt titel: "222"
599Carl Kylberg, "Vägen till staden".Duk uppklistrad på pannå
649Madeleine Pyk, Utsikt över Stockholm.Korrekta mått: 95 x 66 cm.
661Sven Jonson, ”Instrument”.Tempera på pappannå
669Julio Le Parc, "Serie 14 No. 7".Akryl på duk. Proveniens: Galerie Denise Rene, Paris, 1970. The Redfern Gallery, London, 1973.

Utdragna föremål

Nr.
87
310
502
691
695
711A
764
765

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

283. Oscar Nilsson, tillskrivna, 8 stolar (6+2) , sannolikt utförda hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK