"S:t Göran och Draken", monumental skulptur, Rörstrand 1900-talets mitt.
Chamotterat stengods, grön glasyr, signerad NYLUND R och möjligen datering, otydligt, höjd ca 86 cm, längd ca 90 cm, bredd ca 60 cm.
Smärre bränningssprickor, några ifyllda i samband med tillverkningen.
Petter Eklund, "Gunnar Nylund, konstnär och industriformgivare", Historiska Media 2017, se modellen avbildad sid 102.
År 1943 utförde Gunnar Nylund en staty, S:t Göran och Draken, som visades på Rörstrands utställning på Nationalmuseum i Stockholm.