286
1265199

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

konsolbord, modell 118, Firma Svenskt Tenn, 1934.

Ben i svärtat trä, skiva i tenn, stämplat med änglamärket, Stockholm H8(1934), höjd ca 50,5 cm, bredd 57,5 cm, djup 28,5 cm.

Påbättrad färg, smärre slitage och repor.

Svenskt tenn, Firma Svenskt Tenn: Kungl. Hovleverantör : katalog, Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1931.

Formgivningsår ca 1928-30, enligt Svenskt Tenns arkiv.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

200. Josef Frank, Sideboard, modell "821", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK