Important Spring Sale 625

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797), Rokoko.40 000 SEK
2BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.Återrop
3BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.55 000 SEK
4BYRÅ, 1700-talets mitt Italien troligen Neapel, Rokoko.Återrop
5BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.20 000 SEK
6Byrå, av Gottlieb Iwersson 1791 (mästare i Stockholm 1778-1813), Gustaviansk.360 000 SEK
7BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), 1780, Gustaviansk.95 000 SEK
8BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerad, sannolikt 1780-tal, Gustaviansk.70 000 SEK
9BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, 1700-talets slut, Gustaviansk.115 000 SEK
10BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.Återrop
11BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustaviansk.55 000 SEK
12SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Återrop
13SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.15 000 SEK
14SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.24 000 SEK
15BYRÅ, 1700-talets slut, Sengustaviansk.16 000 SEK
16Sekretär, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad, Gustaviansk.Återrop
17SKRIVMÖBEL, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801), Sengustaviansk.28 000 SEK
18SEKRETÄR, Frankrike ca 1790, Directoire.10 000 SEK
19BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, Gustavianskt.80 000 SEK
20SYBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, kunglig slottssnickare (Stockholm 1778-1813), omkring år 1800, Sengustavianskt.20 000 SEK
21BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.7 500 SEK
22MATSALSBORD, England, ca år 1800.Återrop
23SKRIVBORD, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.26 000 SEK
24TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets slut, Sengustavianskt.Återrop
25PIETRE DURE SKIVA, Italien, omkring år 1900, troligen Rom eller Neapel. Underrede i Louis XIV-stil.130 000 SEK
26KONSOLBORD, med Stockholm hallstämpel 1763, Rokoko.16 000 SEK
27KONSOLBORD, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.30 000 SEK
28KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.36 000 SEK
29KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.34 000 SEK
30KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt.Återrop
31KONSOLBORD, ca år 1800, Sengustavianskt.16 000 SEK
32KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.Återrop
33KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.8 000 SEK
34KONSOLBORD, 1800-talets början, Sengustavianskt.10 000 SEK
35SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.9 500 SEK
36FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.30 000 SEK
37KARMSTOLAR, två snarlika Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt, Rokoko.20 000 SEK
38KARMSTOL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.Återrop
39KARMSTOL, Frankrike ca 1760, Louis XV.11 000 SEK
40KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.16 000 SEK
41KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.26 000 SEK
42KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777-1813), Gustavianska.17 000 SEK
43KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800) samt BANKETT, Sengustavianskt Stockholmsarbete ca år 1790.7 000 SEK
44KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.Återrop
45KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.Återrop
46KARMSTOLAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.18 000 SEK
47STOLAR, 12 st ( 4 lika + 8 snarlika), 1700-talets andra hälft, Rokoko.100 000 SEK
48STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Senbarock.50 000 SEK
49STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794), Gustavianska.70 000 SEK
50STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.20 000 SEK
51STOLAR, åtta stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.80 000 SEK
52STOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Gustavianska.8 500 SEK
53STOLAR, fyra stycken Stockholms arbeten, Gustavianska.13 000 SEK
54STOLAR, fyra stycken, Stockholmsarbeten 1820-30-tal, Karl Johan.Återrop
55TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.12 000 SEK
56TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.13 000 SEK
57TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.12 000 SEK
58TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.13 000 SEK
59BANKETTER, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.14 000 SEK
60BRASSKÄRM, Ryssland ca 1830, Nygotisk.8 000 SEK
61SPEGEL, Stockholmsarbete i Transition Barock/Rokoko.38 000 SEK
62SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.24 000 SEK
63SPEGEL, av Niclas Meunier, Stockholm (verksam 1754-1797), Rokoko.19 000 SEK
64SPEGEL, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Transition Rokoko/Gustaviansk.20 000 SEK
65SPEGEL, i Pehr Ljung (1743-1819) art, Sengustaviansk.Återrop
66SPEGEL, tidigt 1800-tal, Sverige, Empire.8 000 SEK
67SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.18 000 SEK
68SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797, Rokoko.42 000 SEK
69SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustavianska.60 000 SEK
70SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.42 000 SEK
71SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.15 000 SEK
72SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Italien 1700/1800-tal.Återrop
73GOLVUR, England, märkt "Daniel Le Count London" 1600-talets slut.34 000 SEK
74GOLVUR, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.22 000 SEK
75GOLVUR, av John Collins Wattisfield 1750-1829, England ca år 1800.12 000 SEK
76LJUSKRONA, för åtta ljus, Stockholmsarbete i s.k Haga modell, Gustaviansk.240 000 SEK
77LJUSKRONA, för 5 ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.22 000 SEK
78AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.Återrop
79LYKTA, för ett ljus, 1800-tal.25 000 SEK
80APPLIQUER, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, sannolikt Gustavianska.Återrop
81KANDELABRAR, ett par, för tre ljus vardera. Ryssland 1800-talets början, Empire.60 000 SEK
82LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.9 000 SEK
83LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.34 000 SEK
84VÄGGUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94).6 000 SEK
85BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Sengustaviansk.4 500 SEK
86BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm, Empire.32 000 SEK
87BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
88BORDSPENDYL, Frankrike (L J Laguesse Paris 1810-13), Empire.12 000 SEK
89BORDSPRYDNADER, ett par, tidigt 1800-tal.20 000 SEK
90BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.28 000 SEK
91BORDSPLATEAU, Frankrike 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
92TAZZA, 1800-talets början.18 000 SEK
93TAZZA, Italien 1800-tal.18 000 SEK
94OBELISKER, ett par, troligen Italien 1800-tal.Återrop
95BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal.12 000 SEK
96PRYDNADSURNOR, ett par, 1800-talets andra hälft, Empirestil.17 000 SEK
97SKRIN, Italien, av Cesare Roccheggiani, micromosaik 1800-talets andra hälft.40 000 SEK
98MINIATYRSKÅP / KABINETTSKÅP, 1700-tal, Senbarock.8 000 SEK
99SKULPTUR, Sverige, 1700-tal.13 000 SEK
100TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

335. Poul Henningsen, taklampa, "PH 3/2", Louis Poulsen, Danmark 1930-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK