Kan inte nå servern

Modern Art + Design 612

 
603 föremål
1. Orrefors, vinglas 14 st, jugend, ca 1915.
1. Orrefors, vinglas 14 st, jugend, ca 1915.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
2. Karl Lindeberg, karaffer, ett par, Kosta, jugend.
2. Karl Lindeberg, karaffer, ett par, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, Ariel, "Vattenlek", Orrefors 1953.
4. Edvin Öhrström, vas, Ariel, "Vattenlek", Orrefors 1953.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1957.
5. Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1957.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.
8. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
9. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
9. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
10. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal.
10. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
11. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
11. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
12. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
12. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
13. Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955.
13. Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
14. Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.
14. Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
15. Ann Wolff, skål "Gudinna som fågel", Transjö 1980-tal.
15. Ann Wolff, skål "Gudinna som fågel", Transjö 1980-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
17. Olle Alberius, vas, Ariel, Orrefors.
17. Olle Alberius, vas, Ariel, Orrefors.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
18. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
18. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. Bertil Vallien, skulptur, Janushuvud, Kosta Boda, unik.
19. Bertil Vallien, skulptur, Janushuvud, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
21. Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal.
21. Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
22. Kaj Franck, skulptur "Lancett", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
22. Kaj Franck, skulptur "Lancett", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
24. Oiva Toikka, vas, Nuutajärvi Notsjö, Finland.
24. Oiva Toikka, vas, Nuutajärvi Notsjö, Finland.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend, 1890-tal.
25. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend, 1890-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
26. DAUM, skål, Nancy, Frankrike 1890-tal.
26. DAUM, skål, Nancy, Frankrike 1890-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
27. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
29. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
29. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
30. DAUM, skål, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
30. DAUM, skål, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
31. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
31. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
32. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
32. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
33. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
33. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
34. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, överfång.
34. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, överfång.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. bordslampa, överfång, Nancy, Frankrike.
35. bordslampa, överfång, Nancy, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
40. VENINI, burkar, 2 st, Murano, Italien 1950-tal, modell 4560.
40. VENINI, burkar, 2 st, Murano, Italien 1950-tal, modell 4560.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
46. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
46. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Nils Emil Lundström, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900.
48. Nils Emil Lundström, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
49. Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal.
49. Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.
50. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
52. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.
52. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
53. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.
53. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
54. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951.
54. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
55. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.
55. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
57. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
57. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
58. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
58. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
59. WILHELM KÅGE, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
59. WILHELM KÅGE, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
61. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.
61. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
62. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1956.
62. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
63. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.
63. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1959.
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1959.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
65. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.
65. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1967.
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1967.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1959.
68. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1959.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
71. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69.
71. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
72. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
73. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73.
73. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.
74. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
75. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
78. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.
78. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
79. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
79. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
80. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
80. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.
81. Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
83. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960.
83. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
84. Gunnar Nylund, skulptur, snäcka, Rörstrand, 1930-40-tal.
84. Gunnar Nylund, skulptur, snäcka, Rörstrand, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. Hertha Hillfon, skålfat, Sverige 1998.
85. Hertha Hillfon, skålfat, Sverige 1998.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
86. Hans Hedberg, skål på fot, Biot, Frankrike.
86. Hans Hedberg, skål på fot, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Hans Hedberg, ägg, 3 st, Biot, Frankrike.
87. Hans Hedberg, ägg, 3 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
89. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
91. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
91. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
92. Hans Hedberg, skulptur, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
92. Hans Hedberg, skulptur, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
93. Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, France.
93. Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, France.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
94. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
94. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
95. Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.
95. Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
96. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
96. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
99. Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918.
99. Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland 1900-talets mitt.
100. Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1960-tal.
102. Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1960-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

380. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 299 x 206 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK