sideboard, "Nobody's perfect", Zerodisegno 2002.
Stomme av blå och röd polyuretan, märkt GAETANO PESCE ZERODISEGNO samt signerat STOCKHOLM 21.10.03, höjd 137 cm, bredd 208 cm, djup 50 cm.
Mindre skador, smärre slitage.
Gaetano Pesce (f. 1939) är en banbrytande arkitekt och formgivare. Hans lekfulla och humanistiska idéer har lagt grunden för ett omisskännligt formspråk. Pesce har varit aktiv parallellt med Italienska antidesign- och Memphisgruppen där han också gjort samarbeten. Han har gjorts sig känd för att experimenterat med nya tekniker och material inom industridesign. Serien "Nobody's Perfect" är en rad objekt som propagerar för mångfald inom serietillverkning. Alla objekt är i processen beroende av den mänskliga faktorn vilket gör alla objekt unika. Projektet är ett sociopolitiskt ställningstagande för mångfald och mot likriktad standardisering.