Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1HIMMELSSÄNG, Lit à l'anglaise, tillskriven Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustaviansk.115 000 SEK
2BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.44 000 SEK
3SOFFA, tillskriven Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk, 1800-talets början.36 000 SEK
4TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.15 000 SEK
5STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.40 000 SEK
6STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.15 000 SEK
7STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.8 500 SEK
8FOTPALL, svensk empire, 1800-talets första hälft.6 000 SEK
9KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.135 000 SEK
10SPEGEL. Stockholmsarbete, 1760-tal. Rokoko.100 000 SEK
11SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.70 000 SEK
12KONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.270 000 SEK
13SPEGLAR, ett par, tillskrivna Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Gustavianska, 1780-tal.125 000 SEK
14FABIAN WREDES SPEGEL, med grevliga ätten Wredes vapen, tillskriven Burchard Precht. Barock, 1600-talets slut.350 000 SEK
15H. H. VON ESSENS PORFYRVAS MED LOCK, av hovsicelör F L Rung (ej signerad), sengustaviansk, omkring år 1800.720 000 SEK
16VASER PÅ SOCKLAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets första hälft.380 000 SEK
17BORD. Sverige, 1800-talets mitt.41 000 SEK
18BORDSPENDYL, samt TAZZOR, ett par. Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.14 000 SEK
19SKÄRM, Frankrike, eller Holland, 1700-talets mitt.85 000 SEK
20SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.Återrop
21GOLVUR med spelverk, av Peter Strand 1798, med 14 stycken musikrullar. Sengustavianskt.34 000 SEK
22MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.23 000 SEK
23SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
24SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.38 000 SEK
25SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.18 000 SEK
26SLAGSVÄRD, Holland/Tyskland, med klinga från 1640-talet.45 000 SEK
27SVÄRD, med svensk klinga m/1773 avsedd för det tunga kavalleriets pallascher. Senare fäste från 1800-talet.12 000 SEK
28HILLEBARD, svensk, av Rudolf Cederström kallad Hillebard för underofficerare vid Kgl Gardet m/1697.10 000 SEK
29HILLEBARD, tillverkad i Arboga cirka 1570-1590.14 000 SEK
30BARDISAN S.K. KORSGEVÄR, för svenska infanteriets underofficerare, i bruk cirka 1720-1788.10 000 SEK
31KABINETTSKÅP, målningar i Frans Franken II:s art, barock 1600-talets andra hälft.75 000 SEK
32A. J. WRANGELS BYRÅ, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad. Gustaviansk, 1780-tal.420 000 SEK
33BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.55 000 SEK
34BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.30 000 SEK
35Rokoko, BYRÅ, rokoko, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.25 000 SEK
36KUNGLIG BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko, 1760-tal.Återrop
37BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.Återrop
38BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.90 000 SEK
39BYRÅAR, två snarlika, St Petersburg, Ryssland, directoire, omkring år 1800.100 000 SEK
40BYRÅ, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.60 000 SEK
41SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.110 000 SEK
42SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.38 000 SEK
43POTTSKÅP, 1700-talets mitt. Rokoko.18 000 SEK
44HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XVI, 1700-talets slut.105 000 SEK
45SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.40 000 SEK
46MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT, mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt.32 000 SEK
47KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.220 000 SEK
48KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.55 000 SEK
49HÖRNKONSOLBORD, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.34 000 SEK
50BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.Återrop
51BORD, 1700-talets första del. Senbarock.27 000 SEK
52TEBORD med fajansbricka, Marieberg 1770, rokoko.230 000 SEK
53Fajansbricka, sengustaviansk, 1700-talets slut. Med senare underrede.Återrop
54Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.28 000 SEK
55BANKETTSOFFA, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustaviansk.Återrop
56SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.57 000 SEK
57KARMSTOL. Gustaviansk 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.20 000 SEK
58BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.46 000 SEK
59KARMSTOLAR S.K. SULLASTOLAR, ett par, sengustavianska 1790-tal.170 000 SEK
60KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.50 000 SEK
61KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.50 000 SEK
62KARMSTOLAR, ett par, av Johan Öhrmark (mästare i Stockholm 1761-1780-tal). Gustavianska.65 000 SEK
63KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.38 000 SEK
64KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska, 1780-tal.26 000 SEK
65Henri Jacob, KARMSTOLAR, ett par, av Henri Jacob (1753-1824), mästare 1779. Directoire, 1700-talets slut.18 000 SEK
66Gustaviansk, STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.32 000 SEK
67SPEGEL, motiv av Karl XII, av Burchardt Precht, 1700-talets början (verksam i Stockholm 1674-1738).165 000 SEK
68SPEGEL, barock, 1600-talets slut.Återrop
69SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, rokoko.70 000 SEK
70SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko.30 000 SEK
71SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.16 000 SEK
72SPEGELLAMPETTER, ett par, stockholmsarbete från bröderna Prechts verkstad, senbarock 1720-tal.80 000 SEK
73SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, en signerad av Niclas Meunier. Gustavianska 1784.80 000 SEK
74SPEGELLAMPETT, för två ljus, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.40 000 SEK
75SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.70 000 SEK
76SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal.44 000 SEK
78LJUSKRONA, för sex ljus, rokoko, 1700-talets andra hälft.65 000 SEK
79LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801).Återrop
80LJUSKRONA, för sex ljus, omkring år 1800, möjligen Ryssland.30 000 SEK
81KANDELABRAR "RETOUR D'EGYPTE", för fem ljus, ett par, S:t Petersburg, Alexander I.Återrop
82KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, empire, 1800-talets början.Återrop
83KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.46 000 SEK
84KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.20 000 SEK
85KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, fransk empire, 1800-talets början.20 000 SEK
86LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.Återrop
87KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, rysk Louis XVI-stil, 1800-tal.Återrop
88KANDELABER, för två ljus, St Petersburg, Ryssland, omkring 1870-1890, av skulptör Evgeny Lanceray, gjutare Karl Berto.26 000 SEK
89LJUSSTAKAR, ett par, tenn, Anders Hedenbom, Örebro 1734.10 000 SEK
90LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1784 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Gustavianska.24 000 SEK
91RESEUR, s.k. polskt reseur, av Nicolaus Vogel d ä (av tysk börd, verksam i Stockholm från 1695, död 1723).140 000 SEK
92BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.46 000 SEK
93VÄGGPENDYL, av Roque A Paris (Jean Joseph Léonard R., verksam 1770-89). Louis XVI.Återrop
94BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.Återrop
95HACKKNIVAR, ett par, Vira Bruk, graverade av Johan Bertram, 1700-talets första hälft.32 000 SEK
96SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.19 000 SEK
97SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.20 000 SEK
98SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.24 000 SEK
99RAMAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.44 000 SEK
100Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).15 000 SEK
101Fältmarskalkar Michail Kutuzov, Gebhard Leberecht von Blücher och Arthur Wellesley, Duke of Wellington.32 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

97. Hans Hedberg, vas, fajans, Biot, Frankrike.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK