Benvit botten med närmast yttäckande terrakottamelerad medaljong, hörnornament, stiliserande blomslingor, man och tupp. Bred terrakottamelerad huvudbård med stora palmett- och blomrankor.
Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar flera knutrader.