Fanerad med amboinrot, blindträ av ek, beslag och ben av mässing. Längd 130 cm, djup 45 cm, höjd 81 cm.
Obetydligt slitage, fläck.
Modellen formgiven år 1954. Byrån var tänkt att stå i hallen i Estrid Ericsons sommarhus på Tyresö, därav kom den tidigt att kallas "Tyresöbyrån".