Röd botten med stora polykroma träd, blommor, palmetter, granatäpplen, druvklasar och fåglar. Bred mörkblå huvudbård med stora blomrankor. Signerad med PETAG:s märke. (Persische Teppich Aktiengesellschaft).
Något smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, en långsida med obetydliga trampveck.
Signerad med PETAG:s märke. (Persische Teppich Aktiengesellschaft).