Carlo Scarpa, taklampa, "Polyhedra", Venini, Murano, Italien 1950/-60-tal.
Stomme av lackerad metall behängd med formblåsta glaskupor. Nio ljuspunkter. Totalhöjd ca 25 cm, diameter 50 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.