Atelier Borgila, ask med lock och handtag, sterlingsilver, Stockholm 1939
Invändig förgyllning. Locket med pärlbandsdekor samt tumgrepp. Längd 22 cm inklusive handtag, bredd 15 cm. Total vikt 504 gram.
Smärre slitage.
Familjen Wicander, Harpsunds Herrgård