Bestående av:
En famille rose kopp, 1700-tal, med motiv av blommor (nagg).
Tre skålar, i famille rosefärger, sent 1800-tal (smärre nagg).
En skål på fot, sent 1800-tal.
Ett par fat, sent 1800-tal.
Ett kantonfat, sent 1800-tal (skador).
samt en ask med lock, sent 1800-tal.
Diameter 8,5-21,5 cm.
En bojan med lock, hög relief dekor av växter, höjd med lock 13 cm.
En figurin, 1800-tal, polykromt bemålat, höjd ca 11,7 cm (smärre nagg).
Slitage, mistor, glasyrnagg, bränningssprickor. Fåtal med nagg. En skadad.