Nr. | Föremål | Ändringar |
245 | Gryta för Stockholmsutställningen 1930, koppar, möjligen tillverkad av Verkstads AB Kjäll & Co. | Möjligen tillverkad av Verkstads AB Kjäll & Co Stockholm/ possibly made by Verkstads AB Kjäll & Co. |
437B | Georg Jensen, kandelabrar, ett par tvåarmade, Köpenhamn 1933-44, sterling silver, designnr 324. | Den ena bär stämpel GJ för 1933-44, den andra har stämpel Jensen & Wendel för 1945-56. |
547 | Akke Hugh Malmeström, Utsikt över Seine, Paris. | Uppfodrad och kantförstärkt duk |
561 | Isaac Grünewald, Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen. | Motivet är en Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen. |
670 | Henri Sert, "Fjättrad igelkott". | Olja på duk |
716 | Otto G Carlsund, "Tonens vibration". | Utställd på Galerie Denise René 1953. |
725 | Joel Shapiro, "Untitled". | Verket finns registrerat i Joel Shapiros arkiv med nr JS 173. |
732 | Richard Mortensen, "Hommage aux imponderables I". | Korrekt titel är "Hommage aux imponderables I" och verket är inköpt på Skajs Konsthandel av nuvarande ägare. |
738 | Bram Bogart, "BLAUW-WIT". | Verket omfattas av följerätt. |
739 | Henry Moore, "Maquette for Reclining Figure: Pointed Head". | Proveniens: Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Fabian Carlsson, London 1987/88. |
741 | Émile Gilioli, "Fleur jaune". | Signerad Gilioli och numrerad 1/6. |