921
1508982

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 360 - 7 150 EUR
5 670 - 7 550 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Jim Dine
(USA, Född 1935)

"A Heart Called Paris Spring"

Signerad med blyerts och daterad. Färgetsning med torrnål, 1982. Utöver den numrerade upplagan av 90, 20 onumrerade AP. Utgiven av A. Crommelynck, Paris. 59,5 x 49,5 cm, bladstorlek 91,5 x 63 cm.

Proveniens

Quedillart S.A., Paris.
Privat samling, inköpt från ovan 2017.

D'Oench & Feinberg 118.

Konstnär