skål, Nancy, Frankrike, med silverfattning av Ovchinnikov, Moskva, Art Nouveau.
Överfång i grönt av vindruvsrankor, hänklar i gulbrunt glas, silverfattning runt mynning och hänklar, signerad Gallé (samt något otydligt) i glaset, silverstämplar Ovchinnikow, Moskva 1899-1908, kontrollstämpel Ivan Lebedkin (1898/9-1914). Längd 20 cm, höjd 10 cm.
Glaset med lagning nedan hänkel.